Flag Football Schedule

November 2019 Flag Football 7v7 (Men's) - Competitive Division - Mercer University (Atlanta Campus) - Sunday Morning

Sunday, November 10

Byes
Extra Games, FlYsTyLe , Fumblerooski, locum nativitatis autem invicta, Past our Primetime
  Field 2 Field 3
10:00 AM
 
  Almost D1 [0]
vs
 
  OVO [7]
10:55 AM
 
  SpeedBreed (ASSC) [6]
vs
 
  Passholes [21]
11:50 AM
 
  Catch Dis Fade [6]
vs
 
  Dirty Sprite [7]

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, November 17

Mercer Closing - Spring 2018
New Location Bye Week
New Location Bye Week

Sunday, November 24

Byes
Extra Games
  Field 1 Field 1
10:00 AM
10:55 AM
11:50 AM
12:00 PM
 
  Dirty Sprite [8]
vs
 
  Past our Primetime [26]
Good game
12:55 PM
 
  FlYsTyLe [0]
vs
 
  OVO [21]
Good game
1:50 PM
 
  Passholes [28]
vs
 
  Soddy and the Boys* [0]
Good game
2:45 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, December 8

Double Headers
OVO
Byes
Almost D1, Extra Games, First Round Draughts (ASSC), FlYsTyLe , Fumblerooski, locum nativitatis autem invicta, Soddy and the Boys*
  Field 1
12:00 PM
 
  Magicians (ASSC) [0]
vs
 
  OVO [46]
Good game
12:55 PM
 
  Past our Primetime [6]
vs
 
  OVO [21]
Good game
1:50 PM
 
  SpeedBreed (ASSC) [12]
vs
 
  Dirty Sprite [25]
Good game
2:45 PM
 
  Insight GloboGym Purple Cobras* [0]
vs
 
  Passholes [7]
Good game

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, December 15

  Field 1
12:00 PM
 
  Past our Primetime [38]
vs
 
  Magicians (ASSC) [6]
Good game
12:55 PM
 
  FlYsTyLe [7]
vs
 
  SpeedBreed (ASSC) [6]
Good game
1:50 PM
 
  Passholes [20]
vs
 
  Fumblerooski [14]
Good game
2:45 PM
 
  OVO [18]
vs
 
  Dirty Sprite [17]
Good game

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, December 22

Rain Out
Rain Out

Sunday, January 5

Double Headers
FlYsTyLe , Insight GloboGym Purple Cobras*, locum nativitatis autem invicta
Byes
Extra Games, OVO, Soddy and the Boys*, SpeedBreed (ASSC)
  Field 1 Field 1
10:00 AM
 
  Almost D1 [7]
vs
 
  FlYsTyLe [6]
10:55 AM
11:50 AM
12:00 PM
12:45 PM
12:55 PM
1:50 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, January 12

Double Headers
Fumblerooski, Past our Primetime, locum nativitatis autem invicta
Byes
Extra Games, Insight GloboGym Purple Cobras*
  Field 1 Field 1
10:00 AM
10:55 AM
11:50 AM
12:00 PM
 
  Catch Dis Fade [0]
vs
 
  OVO [19]
Forfeit
12:45 PM
12:55 PM
 
  First Round Draughts (ASSC) [14]
vs
 
  SpeedBreed (ASSC) [12]
Good game
1:50 PM
 
  Past our Primetime [13]
vs
 
  Passholes [0]
 
  Almost D1 [20]
vs
 
  Magicians (ASSC) [7]
Good game

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, January 19

Double Headers
FlYsTyLe , Soddy and the Boys*
Byes
Extra Games, locum nativitatis autem invicta, OVO, Past our Primetime
  Field 1 Field 1
10:30 AM
11:30 AM
12:00 PM
 
  Magicians (ASSC) [6]
vs
 
  FlYsTyLe [25]
12:30 PM
12:55 PM
 
  Dirty Sprite [13]
vs
 
  FlYsTyLe [14]
1:50 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, January 26

Double Headers
Almost D1, First Round Draughts (ASSC), Soddy and the Boys*, locum nativitatis autem invicta
Byes
Dirty Sprite, FlYsTyLe , Magicians (ASSC), Passholes
  Field 1 Field 1
10:30 AM
 
  Almost D1 [29]
vs
 
  Fumblerooski [0]
11:30 AM
12:00 PM
 
  OVO [13]
vs
 
  locum nativitatis autem invicta [0]
Good game
12:30 PM
12:55 PM
1:30 PM
1:50 PM
 
  Past our Primetime [14]
vs
 
  SpeedBreed (ASSC) [18]
Good game

Visitor (first team) vs Home (second team)

Sunday, February 2

PLAYOFFS View Bracket
  Field 1 Field 1
10:30 AM
11:30 AM
 
  Passholes [7]
vs
 
  OVO [19]
12:00 PM
12:30 PM
12:55 PM
1:50 PM

Visitor (first team) vs Home (second team)